Get Adobe Flash player

Rakovského 3138/2

Praha 4 – Modřany

tel:605 50 99 55

wellnesspink@seznam.cz

Facebook

Google+1

Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
 • Pátek 19. dubna 2019
 • Svátek má Rostislav
 • Zítra má svátek Marcela
 • Do Vánoc zbývá 249 dnů

Top List od 15.11.2012

TOPlist

Jak nestárnout rychle

33 rad – jak nestárnout tak rychle

Co je to stárnutí a jak ho trošku obejít!

1. Jarní motivace pro více elánu do života

1.) Zařazujte často ovocný den, kdo jej dobře snáší a dost pije krásně tělo aktivuje a enzymy povzbudí metabolismus. Pleť se napne a provlhčí.

2.) Vytřiďte šatník, oblečení, které jste neměla více jak rok na sobě, vyřaďte
3.) Navštivte kadeřníka a kosmetičku. Oživená barva a vyčištěná pleť nám jen prospěje a zvedne náladu.

4.) Olejové zábaly proti vráskám na krku, dejte i vícekrát za týden, po zimě je kůže celá unavená a vysušená. Stejně postupujte u hřbetů rukou až po lokty a dekoltu, do krátkých rukávů a výstřihů bude třeba mít jemnou a napnutou kůži.
5.) Přehodnoťte make up, v zimě máme tendenci na malování přidávat. Je čas na hydratační krémy.
6.) Jarní úklid absolvujte s chutí a při hudbě, při tempu hudby bude vše dříve hotové a ještě spálíte více Kj
7.) Naplánujte si vždy jeden jarní víkend pracovní a jeden odpočinkový -výletní, pak budete svěží a plná energie a dům bude krásně zaopatřený.
8.) Jarně se usmívejte, naše muži i děti jsou částečně zrcadlem našeho vlastního já.

2. Stárnutí jde s námi celým životem

Nejde to zastavit, nejdříve jste krásná dívka, potom pěkná mladá paní a veselá mladá maminka, pak  žena středního věku a pomalu se blíží  padesátka, potká to všechny, plastická chirurgie může změnit dočasně vzhled, ale stárnutí buněk je nezadržitelné.

3. Lepší stav buněk je možné docílit

vyváženou stravou, vitamíny, vlákninou a zdravými potravinami. Když nebudete pít alkohol a kouřit, budete se cítit mnohem lépe. Alkohol nám poškozuje žaludeční stěnu, dostává se do krve a játra jej filtrují a přetěžují se, celé tělo trpí, zatěžují se ledviny. Kouřením se nejen poškozuje dýchací ústrojí, ale i snižuje schopnost těla vstřebávat důležité živiny a vitamíny, pleť je zašedlá a vlasy oslabené.

4. Nepodceňujte tělesnou aktivitu

Tělo ji potřebuje, svaly se věkem stávají slabší a méně výkonné. Pokud jíte nevhodně, celé tělo jakoby měkne a svaly se mění v tuk.

při absenci intenzivnější fyzické aktivity, hrozí ztráta aktivní tělesné hmoty – svalů. Svaly jsou významnými konzumenty energie a to dokonce i když jsou v klidu. Jaká však nastává situace, jsou-li vlákna kosterní svaloviny přinuceny k práci?

Obecně platí, že nezatížený sval využívá jako hlavní zdroj energie mastné kyseliny z tuků. Pokud však začneme cvičit, plavat, bruslit… potřebují svaly mnohem více energie než tomu bylo v období klidu. Tuky však tento požadavek nedokážou splnit. Tuk je na to příliš pomalý. V tomto okamžiku se orientují zatěžované svaly na cukry-sacharidy.

V klidových podmínkách nebo při nízké aktivitě, při které se až tolik nezadýcháme a nezvedne se výrazně tepová frekvence, „jedeme na tuky“. Zásoby sacharidů jsou velice chabé, ty nám vydrží jen na krátký čas. Zato v tucích mají i štíhlí jedinci energie vždycky dostatek. Tělo zatěžované náročnou, dlouhodobější a často se opakující tělesnou činností odebírá velké množství zásobních forem sacharidů uložených v podobě glykogenu ve svalech a játrech. Protože ví, že tento omezený zdroj energie bude znovu potřebovat pro příští náročnou fyzickou práci, naučí se v klidových podmínkách, a i při pohybu s nižší intenzitou, více využívat tuky. Naším cílem při redukci nadváhy – spalovat ve zvýšené míře tukové zásoby. Trénovaní lidé mají daleko lepší podmínky pro pálení tuků a mnohem menší riziko, že budou tloustnout.

Ještě jedna zajímavost – když cvičíte půl hodiny a zahřejete se, tělo zvýšeně spaluje další půl hodinu, pokud si potom zase zacvičíte, bude spalovat po cvičení další půl hodinu, nemusíte tedy vypustit u cvičení duši, stačí půl hodiny , přestávka a zase půlhodinka.

5. Zpomaluje se metabolismus

Tělo již nepotřebuje tolik energie jako dříve, hlídejte si příjem Kj.

6. Ohrožuje nás řídnutí kostí

Dnes není výjimkou, že se vyskytuje už u pětatřicetiletých žen, je třeba jíst mléčné výrobky a tvrdé sýry, dodávat tělu vápník a kostru pravidelně zatěžovat přiměřeným pohybem.

7. Postupně mizí pocit žízně 

Tělo trpí dehydratací. Když je v těle málo vody, celé tělo pracuje pomaleji,  bolí Vás hlava, která je přiotrávená vlastními zplodinami. Pravidelně pijte skleničku neslazené tekutiny jednou za dvě hodiny, popř. každou hodinu..

 

8. Tělu stále více škodí nezdravé tuky.

V některých potravinách (ztužené rostlinné tuky, koláče, dorty, polevy, zmrzlinové krémy, sušenky, tyčinky aj.) najdeme tzv.transmastné kyseliny, které jsou z pohledu zdraví vůbec nejškodlivější.

V tučných masech i v libovém vepřovém jsou zase nasycené mastné kyseliny, které jednak zvyšují naše tukové zásoby na problémových partiích, jednak podporují ukládání cholesterolu a zplodin v našich cévách. Tyto procesy také vedou ke kornatění cév a hrozí nám mozkové příhody a skleróza.

Nenasycené mastné kyseliny se vyskytují především ve formě rostlinných tuků a v mořských rybách. Rostlinné tuky obecně snižují riziko srdečně-cévních onemocnění.

Všechny tuky (jak živočišné, tak rostlinné) obsahují v 1g 9 kcal (38 kJ)

Jezte spíš ryby, kuřecí a králičí maso. Jezte zapečenou zeleninu a vařené brambory, jezte rýži s rybami a dušenou zeleninu, nedejte těm nezvratným změnám ve svém těle zelenou, nedá se to vše obnovit, braňte svůj šťastný život i ve vyšším věku.

Všímejte si na obalech obsah tuků v potravinách a vybírejte si ty nejméně tučné varianty. Takto ušetříte nejvíc kalorií a přesto si můžete při hubnutí dovolit poměrně velký objem stravy (zelenina, ovoce, luštěniny, netučné mléčné výrobky, libové maso, vařené přílohy). Stále totiž platí, že „s plným žaludkem“ jdou centimetry a kilogramy dolů. Ale zcela bez tuků to také nejde – i v redukčním jídelníčku musí být vždy nějaké tuky obsaženy.

9. Obezita plíživě zničí náš činorodý život a potom si vezme i naše zdraví, připraví nás nejprve o radosti života a potom i o život.

 Nebezpečná se obezita stává až po určitém období. Dlouhé měsíce probíhá v těle skrytý vývoj metabolických poruch. Toto bezpříznakové období bezstarostného života se však postupně mění ve viditelné a ve finále život ohrožující choroby. Jedinec s vyšším podílem tuku v organismu je vystaven vysokému riziku metabolických onemocnění. Zvlášť postava typu jablíčka, s vyššími hodnotami obvodu pasu (u žen nad 89 cm a u mužů nad 104 cm) je výrazně ohrožena. Díky zmnožení nitrobřišního tuku dochází k různým poruchám látkové výměny. Zvyšují se koncentrace špatného cholesterolu , narůstají krevní tuky, zvyšuje se riziko vzniku trombóz, narůstá krevní tlak. To vše urychluje proces kornatění tepen, což časem vyústí v srdečně cévní choroby končící infarkty myokardu či mozkovými příhodami. Obézní jedinec má vysoké nebezpečí pro vznik i poruch metabolismu cukrů, které po určité době mohou dojít až k cukrovce (diabetu 2. typu). Především pak zde nemůže být lepší „léčby“ než je redukce tukové nadváhy.

10. Paměť je dobré také udržovat v kondici

Jen čistá hlava, která přemýšlí, udrží tělo zdravé, kdo nepřemýšlí nad tím, co dělá, není většinou ani zdravý.

Mozek je nutné trénovat, není to sice sval v pravém slova smyslu, ale jedině tak se udržíme v tempu. Je dobré se učit něco nového, v zaměstnání rychle reagovat na nové situace a plánovat v jednotlivých krocích svůj život i jednotlivé aktivity. Štěstí přeje připraveným, plánování nás povede k přípravě reakcí na různé varianty vývoje daného problému a trénuje tak náš mozek.

Také se nám s věkem zhoršuje zásobování mozkových buněk kyslíkem, příčinou mohou být zúžené cévy nebo nedostatek pohybu. Tady  pomáhá vyvážená zdravá strava a pohyb přiměřený našemu věku a zdravotnímu stavu. Každou pohybovou aktivitu berte pozitivně, vždyť i neoblíbenými činnostmi děláte něco pro své zdraví.

Čtení, to je aktivita, která dnes chybí i mladým lidem, kdo nečte, nepředstavuje si nic a tedy i omezeně přemýšlí, doslova zakrňuje, čtěte nějakou literaturu, která vás baví, třeba jenom povídky, ale na váš mozek to bude mít příznivý vliv.

Optimistické vnímání běhu života. Nadarmo se neříká, že co nás nezabije, to nás posílí. Každá těžkost i tragedie v rodině musí nejdřív šokově odeznít, potom nám, ať chceme nebo ne , vytváří nové podmínky, o kterých musíme přemýšlet, reagovat na ně a hledat nová řešení, jak přežít. Tím se mozek také nezastupitelně trénuje a my se stáváme odolnější a duševně zralejší. Žádné trápení není takové, aby aspoň z části nerozvinulo nás samé, naše sebeovládání, naše myšlení, naše schopnosti se s něčím naučit žít a vyrovnat se s tím.

Psaní je také pozitivní aktivitou, učí nám utřídit si myšlenky a přesně je formulovat, je to velice dobré pro mozek, přehledné utřídění informací je pro mozek velmi blahodárné.

Tvořivost je také podstatná pro rozvoj a udržení naší fantazie, ať už tvoříte keramiku, vyšíváte, pletete, děláte domácí dekorace, vše je zdrojem vaší duševní svěžesti a je úplně nedocenitelné.

Kontakty s lidmi jsou také nezastupitelné, udržujte si ještě kromě zaměstnání přátele, nemusíte s nimi být často, ale dodají vašemu světu jiný pohled a širší záběr, více hlav, více ví a více vymyslí.

Plánujte. Mějte plány na tento týden, na příští, na zimu, na léto, kdo jen sedí doma a v práci a pohybuje se v zajetých kolejích „blbne a tloustne!“Je dobré mít nějaké aktivity, pokud nemáte nikoho z rodiny, kdo by plánoval s vámi, zapojte kamarádku.

11. Vrásky

Potkají nás bohužel všechny, nejen na obličeji, ale ve všech místech, kde se kůže méně mastí a je vystavována vnějším vlivům nebo je tenčí. Preventivně je dobré kůži zásobovat dostatečně vodou a živinami, podporovat všechny procesy, které podporují vstřebávání výživy do ní a chránit ji.  Staří lidé mají hezčí kůži na stehnech než na obličeji, protože tam byla celý život chráněná. Obstarejte si vyhovující krém na den, mastnější nebo jen lehkou emulzi, výběr je veliký, nechte jej krásně několik minut vsáknout. Večer pečlivě odlíčit a ošetřit pleť podle druhu nočním krémem, popř. použít vitamínové sérum.

Pleť krku si zaslouží také krémování, ale občas si na noc dejte i olejový zábal z olivového oleje, jakoby vás bolelo v krku, vrásky přijdou později. Ruce krémujte při každé příležitosti a pracujte alespoň v tenoučkých rukavicích, které nosí lékaři.

Pleť celého těla natřete jednou za den po sprše nebo koupeli pleťovým mlékem, čas zastavit nejde, ale proč mít vrásky předčasně. Takže pohyb, zdravá strava, celkové zdraví a pravidelná péče – to jsou naše zbraně.

12. Pigmentové skvrny mohou vznikat věkem nebo poškozením pokožky.

Na to druhé si můžeme dát pozor. Pokud máme nějakou čerstvou jizvičku , je lepší ji při pobytu na slunci přelepit náplastí, sice budeme chvíli nepravidelně opálené, ale předejdete nepříjemné trvalé tmavé pigmentaci zahojené jizvy. Také je dobré si tělo nebo jen obličej a hřbety rukou natírat pravidelně krémem s UV ochranným faktorem, tam se dělávají nepříjemné skvrny nejdříve. Pozor také na používání parfémů a toaletních vod na holé tělo, v místech, kde tato tekutina ulpí, může při ozáření sluncem též vzniknout poškození pokožky s následnou trvalou pigmentací.

Stařecké skvrny mohou vznikat dokonce už po čtyřicítce, zase na ně má vliv naše opalování bez ochranných faktorů, ale mohou se projevit i pouhou dědičností. Jejich tvoření a zhoršování lze trochu předcházet příjmem antioxidantů do těla a správnou výživou. Lze je opticky zesvětlovat bylinkami, např. řeřichou potoční v masti nebo výtažku, také se používá derivát vitamínu A s peelingovám účinkem. Natírání postižených míst musí být každodenní. Nejúčinnější je u lékaře laserové zbroušení kůže. Kosmetičky potom mohou nabídnout peeling ovocnými kyselinami.

13. Stárnutí se dá trochu oddálit vitaminem C

Když ho nemáme dost, jsme unavení, ospalí, a zimomřiví, krvácejí nám dásně, rány se špatně hojí a skočí na nás každý virus a bacil. Pomáhá likvidovat „zlý“ cholesterol, snižuje krevní tlak, zlepšuje vstřebávání železa, bojuje proti škodlivým volným radikálům, podporuje látkovou výměnu, udržuje zdravé cévy. Imunitní systém se bez něj neobejde, je nezbytný při stresu a má prý i protirakovinné účinky.

V zimě víc než jindy, abychom se ubránili útokům chřipky a nachlazení.

ŠAMPIONI V MNOŽSTVÍ PODÍLU VITAMÍNU C:

na 100g syrové zeleniny

1/ křen 200mg
2/ kapie červená 160mg
3/kapie zelená 120mg
4/ rybíz černý 110mg
5/ jahody a kapusta 60mg
6/ kiwi 57mg
7/ květák 55mg
8/ pomeranče 52mg
9/ grepy 42mg
10/citrony a kedlubny 40mg

14.Vrásky kolem očí

Proč se nám dělají vrásky kolem očí?
Příčin může být několik: mhouření očí v důsledku refrakčních vad (tj. nevyhýbat se nošení brýlí nebo kontaktních čoček, případně podstoupit refrakční operaci), různé zlozvyky (např. natahování kůže při podpírání čela apod.), nežádoucí účinek dlouhodobého používání očních kapek, dále stárnutí a ochabování kůže v okolí očí, nemoci víček a kůže v jejich okolí nebo celkové choroby a úrazy.

Co můžeme udělat sami

Významnou roli sehrává i přehnaná mimika, kouření, alkohol a jiné drogy vedou ke ztenčení kůže, piercing může vytvořit jizvu, která zůstává. Přehnané užívání nekvalitní  kosmetiky, navíc spojené s nedůsledným odličováním, se může na kůži kolem očí výrazně „podepsat“. Doporučován není pobyt v soláriu bez dokonalé ochrany očí.
Jak předcházet z očního hlediska vzniku vrásek :

 • Důsledně korigovat oční vady
 • Kontrolovat mimiku
 • Nenatahovat zbytečně kůži kolem očí (při kapání a potírání kůže)
 • Snažit se o zdravý životní styl (omezit kouření, alkohol a také zajistit dostatek spánku)
 • Používat kvalitní kosmetiku (pečující krémy, každodenní čištění a důsledné odlíčení, pravidelné hloubkové čištění – masky, peeling…)
 • Žádný piercing
 • Permanentní make-up absolvovat jen u odborníků
 • Dbát na včasné odstranění kožních a tukových hrbolků víček (spolupráce s kožním lékařem)

 15. Celkový stav těla a jeho kondice se odvíjí od výživy.

Obecné zásady výživy, která snižuje riziko vzniku onemocnění spojených s nevyváženou stravou, jsou následující:

 1. Jezte pestrou stravu, jen tak zajistíte dostatečný a vyvážený příjem všech živin.
 2. Udržujte si vhodnou tělesnou hmotnost jak přiměřeným příjmem potravy, tak pohybem.
 3. Vybírejte stravu obsahující nízké množství tuku, zvláště živočišného, a cholesterolu. Omezujte maštění, snižujte spotřebu tučného masa, uzenin, máslových a šlehačkových moučníků.
 4. Konzumujte dostatečné množství ovoce, zeleniny a potravin připravených z celozrnných obilovin. Snažte se sníst půl kilogramu zeleniny a ovoce denně. Zkuste jíst zeleninu při každém jídle, nahrazujte moučníky ovocem a ořechy a vybírejte si celozrnné pečivo místo bílého.
 5. Omezujte spotřebu cukru. Cukr je pouze zdrojem energie. Naučte se pít čaj a kávu bez cukru, omezte spotřebu sladkostí a slazených nápojů.
 6. Omezujte příjem kuchyňské soli. Chuť na slané je návyk. Vyhýbejte se silně soleným pokrmům a pochutinám, jinak vám ostatní strava bude připadat fádní. Slanou chuť lze nahradit různým kořením.
 7. Přijímejte dostatek tekutin – alespoň 2  litry denně rovnoměrně během dne. Pijte různé přírodní vody, čaje i ovocné či ředěné přírodní džusy. Tekutiny s cukrem nejsou vhodné.
 8. Pokud pijete alkoholické nápoje, čiňte tak umírněně. Děti by alkohol neměly pít vůbec a dospělí ne více než 1 pivo nebo 2 dl vína nebo 5 cl lihovin denně.

16. Celkové zdraví se odvíjí od každé chvíle, od vašeho životního stylu

Životní styl zdravé a aktivní ženy

Na zdraví ženy má velký vliv  stravování, stres a životní styl. Zásady zdravého životního stylu ženy lze shrnout do několika bodů:

 • Jíst více ovoce a zeleniny v syrovém stavu (minimálně 15 dkg na 10 kg tělesné hmotnosti za den).
 • Dávat přednost libovému bílému masu (ryby, králík, drůbež), zejména vařenému a dušenému.
 • Jíst hodně bílkovin rostlinného původu – luštěniny (čočka, sója), celozrnné pečivo.
 • Upřednostňovat kysané mléčné nízkotučné výrobky.
 • Užívat vitamínové přípravky obsahující antioxidanty (vitamín A, C, E, beta-karoten, stopové prvky – selen, zinek).
 • Pít hodně tekutin,  zejména bylinkové čaje, minerálky. Vyhýbat se slazeným nápojům, jako je kola, přeslazeným potravinám vůbec.
 • Nekonzumovat koncentrovaný alkohol (jedna sklenička vína, nebo piva je dovolená) a nepít více než tři kávy za den.
 • Vyhýbat se kouření a pobytu v zakouřených prostorách.
 • Naučit se zvládat stres a pravidelně sportovat úměrně svému věku a zdraví.

17. Stres vede k obezitě i různým nemocem

Příčiny stresu:

1. Ztráta někoho blízkého, nemusí jít jen o smrt, třeba i rozchod s milovanou  či blízkou osobou

2. Nemoc nebo zranění, které ohrožují život

3. Finanční potíže

4. Ztráta zaměstnání

5. Profesionální readaptace

6. Stěhování.

7. Dítě odchází z domova

8. Chronický nedostatek času na vykonávané činnosti

9. Odchod do důchodu

 

Jak poznáte na sobě stres?

1. Cítíte se často unavená, nervózní a nemůžete se soustředit.

2. Často jste rozčílená a nadáváte kvůli běžným drobnostem.

3. Moc kouříte a pijete 5 káv za den, někdy pijete alkohol, abyste potlačila vnitřní napětí.

4. Několikrát za týden máte nezvládnutelné záchvaty žravosti.

5. Přes den se vám chce spát a v k ránu se budíte zbytečně  brzy.

6. Náhle se vám mění nálada, stačí drobnost a vypěníte.

7. Stále si stěžujete, že máte moc práce a nic nestíháte.

8. I drobnost se vám zdá jako velký problém, nepřekonatelná.

9. Zapomínáte jednu věc pro druhou a všude chodíte pozdě.

10. Máte pocit, že vám ostatní nikdy nepomáhají a jen vám hází klacky pod nohy.

Máte na pracovišti nepříjemného a závistivého kolegu, který neudělá nikomu nic dobrého?

Politujte ho, je to chudák, žije v neustálém přemýšlení, jak by komu ublížil a posílil tak svou něčím domělým ohrožovanou pozici a ještě se stresuje z toho, co všechno ostatní mají a dokáží, že mu nezbývá čas na vlastní zdokonalení sama sebe a vymyšlení něčeho užitečného.

 

18. Jak tedy ten stres trochu zvládnout?

a) Moc intenzivně neprožívejte úvahy založené na tom, co by se mohlo stát, začínají většinou slovem Kdyby…………………………..

b) Nepočítejte moc se štěstím a náhodou, buďte realista, marné naděje přinášejí stresové situace.

c) Svá rozhodnutí konzultujte s blízkými osobami, získáte jiný pohled n věc, ale neodkládejte je moc dlouho.

d) Mějte na paměti, že to, co je dnes katastrofa, bude za čas jen příhoda.

e) Nepanikařte ve stresové situaci, věc promyslete, hledejte řešení v bodech – za prvé udělám to, za druhé udělám to, pak běžte spát a ráno rozhodnutí teprve dokončete.

f) Nesnažte se být nejlepší ve všem, prostě se stále zdokonalujte a mějte se rádi.

g) Moc se nestýkejte s lidmi, kteří hekají a jsou nervózní.

h) Počítejte u všech činností a plánů i s nezdarem, ušetří to mnoho nepříjemností.

ch) Nadřízeným vyhovte, podřízené neponižujte, spolupracovníky nepoučujte a oceňujte práci druhých, budete mít kolem sebe spokojené lidi.

19. Bojujte s nadváhou

Většinou tlustí lidé bývají více nemocní a hůře se zotavují. Dosáhněte a udržte si ideální váhu. Nadváha zatěžuje celý organismus a podporuje urychlení procesu stárnutí. Vydejte se ven na vzduch za lepší „kondicí organismu“.

20. Tuky omezte radikálně a vybírejte si, co jíte.

Jezte ryby a „hodné“ tuky

Nenasycené mastné kyseliny omega-3 způsobují v našem těle něco jako malý zázrak. Ke zdrojům nenasycených kyselin omega-3 patří určité druhy ryb. Jezte proto v rozumné míře lososy, herinky, makrely, sardinky a jiné ryby obsahující olej.

Vyhýbejte se takzvaným „špatným“ tukům

Takzvané „špatné“ tuky označovány jako kalorické bomby s „nezdravými (nasycenými) mastnými kyselinami“. V žádném případě byste potraviny s obsahem mastných kyselin (např. maso a zvířecí produkty jako je máslo, plnotučné produkty a vejce) zcela vynechávat neměli. Z hlediska vyvážené stravy byste je však měli konzumovat ve velmi omezeném množství. Sáhněte proto raději po libovém mase a nízkotučných mléčných výrobcích. Ztužené tuky jsou obsaženy ve většině průmyslově vyráběných hotových produktů. Před jejich konzumací si proto podle možností přečtěte informace o výrobku. Pokud možno se hotovým produktům vyhýbejte. Zkuste  nahradit „špatné“ tuky větším množstvím „dobrých“ tuků, například olivovým a řepkovým olejem.

21. Zredukujte jednoduché sacharidy

Bílý cukr a bílá mouka jsou označovány jako méněcenné uhlohydráty  – sacharidy a v produktech bývají nazývány „dietní zabiják“. Ve vyvážené stravě by přemíra sladkostí, koláčů, sušenek a dalších výrobků z bílé mouky, slazených ovocných šťáv, limonád a podobných pochoutek měla být vyloučena z jídelníčku. Jezte místo toho více zeleniny, ovoce, luštěnin, potravin bohatých na proteiny a celozrnné výrobky.

 22. Mějte přátele a nějaký kontakt s jinými lidmi než jen v rodině a zaměstnání.

Nemusí to být jen nejlepší přátelé, ale kamarádi na zábavu a cvičení, lidi , se kterými se můžete věnovat koníčkům a smát se banalitám, kterým sice neříkáte nijak důvěrné věci, ale necítíte se s nimi sám. Stěžejní je vybrat si činnost, které se chcete věnovat, dost případů obezity a pocitů osamění pramení z nudy. Běžte do takové skupinky , na takové místo a chovejte se přirozeně, mile, tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám.

Nebuďte popudliví, když vám něco nejde, nestačíte tempu nebo se potřebujete při cvičení napít, nepřemáhejte se, napijte se, klidně si dejte pauzičku, při sportu nebo koníčku se musíte cítit bezvadně a ne trpět

Neslibujte nikdy nic, co nemůžete splnit.

Buďte veselá, umějte si udělat legraci i z vlastní nešikovnosti, neberte se moc vážně a zcela se oprostěte od myšlenek, jak u nějaké činnosti vyhlížíte.

 

23. Psychické změny spojené s pohybem – odbourání napětí a stresu

 

a) Zlepšování depresivních stavů a snižování pocitů úzkosti ve vypjatých životních situacích – odpoutá na chvíli vaši pozornost od stresující záležitosti a vaše tělo se může trochu uvolnit a oddechnout si od stresové zátěže.

b) Zvyšuje se kladné sebehodnocení  – hlavně posilovací formy cvičení jsou vhodné, lehčí zátěž a opakované série určitých cviků, jsou pro psychiku jako balzám.

c) Plavání a běh, rychlá  chůze, přináší úlevu hlavně při stresu pracovním, pokud máte v práci obtížný problém, pomáhají znovu obnovit konstruktivní myšlení a hledání řešení a potlačují pocit bezmocnosti.

24. Pohyb vhodný pro určitý věk

20 – 35 let – složitý a náročný pohyb, třeba kolečkové brusle, učíme se lyžovat, jízdní kolo, aerobik, běh

35 – 45 let – kolečkové brusle pokud již známe techniku, běh na měkkých podrážkách, jízda na kole v méně složitém terénu, posilovací cvičení, pomalu vynecháváme poskoky

45 – 55 let – spíše běh na lyžích spíš než sjezdovky, jízda na kole po cyklostezkách, břišní tance, lehčí posilování, plavání, procházky, cvičení na míčích, jóga

55 – 65 let – aqua aerobik, cvičení ve vodě, plavání, rotoped, lehké posilování na záda, břicho boky a stehna, procházky plavání, cvičení na míčích, jóga

 více než 65 let – jóga, zdravotní cvičení, cvičení na míčích, procházky v přírodě, plavání v teplejší vodě

25. Pečujte i o pokožku těla normálně a při hubnutí intenzivněji

Ppoužívejte hydratační a vypínací pleťová mléka a tělové krémy, starší pokožka se po nich znatelně vylepší a mladší tak rychle neochabuje.

26. Čtyři  zásady, které udělají život lepším a váš pohled na něj velkorysejším

1. Nehřešte slovem a buďte uvážliví

Buďte si vědomi své ceny, nesnižujte se nikdy k hanění někoho, při sebevětším hněvu nevybuchujte hned a nechte pocity trochu odeznít, mohli byste říct něco, co by vás mohlo potom mrzet. Neřešte nic hned, diplomat si vše zváží z více stran a potom teprve tne do problému.

2. Neberte nic moc osobně

3. Nevytvářejte žádné domněnky

4. Dělejte vše tak, jak si myslíte, že je to nejlépe

Snažte se u všeho, co děláte, nebudete si muset nic vyčítat, k lidem , kteří jsou vám blízcí buďte vstřícní, ale ne zotročení.

 

27. Proč cvičit

 

 1. zvýší se sebevědomí, sebeúcta a víra ve vlastní sílu
 2. získáte další přátele
 3. získáte respekt členů své rodiny, přátel, spolupracovníků a lidí kolem vás
 4. zlepší se váš sexuální život
 5. zvýší se pravděpodobnost, že získáte lepší práci
 6. sníží se váš stres a duševní nervozita
 7. vybudujete pevnější a odolnější kosti a silnější svaly
 8. podpoříte stav krevních cév
 9. zvýšíte kapacitu plic
 10. snížíte riziko vzniku cukrovky, osteoporózy, artritidy a rakoviny
 11. snížíte pravděpodobnost fyzického zranění

  28. Drobná ranní vylepšení

Řekněme si otevřeně, že od ženy každý očekává, že bude ráno pěkně svěží a usměvavá. To někdy nebývám, tak to trochu doháním u zrcadla, aby nebylo tolik vidět, že bych ještě hodinu spala a nálada také není nejlepší.

1. Tak někdy nám ráno pod očima přistanou pěkné tmavé kruhy,
Nejlepší je na ně korektor tyčinkový nebo rtěnkový o jeden odstín světlejší než je základní make up.

2. Vlasy nedrží moc nadýchané? Sehněte se nad vanu nebo umyvadlo a pročešte si vlasy opačně, potom si je prostříkejte přípravkem na zvětšení objemu, uvařte si dobrou kávičku a potom si je učešte a nagelujte.

Kuk do zrcadla, že už jste upravenější a hned se vám bude na svět lépe usmívat, přeji pěkný každý den.

 

29. Mějte všechno pod kontrolou

To není o tom vše ovládat do posledního detailu, to je o toleranci, lásce a radosti ze života.

Vy sama jste přitažlivá, jen se to trochu ukrývá, pár změn a je to venku, kolem sebe vidím jen samé pěkné ženy, jen to některé neumí zdůraznit.

Každý den bude tak pěkný, jak ho svýma očima uvidíte vy, přeji pěkné dny a spokojené měsíce, život je jen jeden a žádný den se nebude opakovat, naše dny , které trávíme s milými lidmi , všechnu lásku a pohodu, kterou jim dáme, si jednou uchovají, až my už třeba nebudeme.

 

30. Rozhýbejte i metabolismus

V sobotu a v neděli nevysedávejte dlouho po snídani, dejte se s chutí do práce a pokud máte nějaký strojek na cvičení, naskočte na něj aspoň na deset minutek, ne se zničit, ale zahřát. Nezapomínejte na pití.

No a v týdnu, jsme vázáni v práci, tak snad jen pár nápadů na zvýšení aktivity ve všedních dnech.
1. Při sprchování si dejte protahovací cvičení na záda.
2. Nechoďte na nejbližší toaletu na poschodí, jděte v práci na tu vzdálenější.
3. Při přípravě večeře rodině si pusťte pěknou písničku a trocha tanečních kroků Vám zvedne náladu.
4. Při telefonování choďte.
5. Neseďte doma, dělejte vše ráda, každý pohyb pálí kalorie.
6. Auto si před zaměstnáním i před obchodem zaparkujte daleko od vchodu a projděte se.
7. Když chcete mluvit se spolupracovníky a je na to čas nevolejte jim a zajděte za nimi.
8. Nepoužívejte výtah, doma si odpoledne taky vyběhněte pětkrát za sebou do prvního patra a před spaním také.

31. Pečujte o sebe s chutí.

Žloutková maska
Jeden žloutek rozmícháme s několika kapkami rostlinného oleje (vhodné jsou všechny druhy stolního oleje, např. olivový, slunečnicový, sójový apod.) na způsob majonézy. Masku naneseme na tvář a krk, přikryjeme navlhčenou gázou a necháme působit 20 minut.

Maska z droždí
Pro velký obsah vitamínů je droždí vhodné na přípravu masek. Malé balení droždí rozdrobíme ve lžíci rostlinného oleje, rozmícháme na kaši, naneseme na obličej a krk a necháme působit 20minut.

Medová maska
Chceme-li na pleťovou masku použít med, musíme postupovat opatrně, protože někteří lidé s přecitlivělou pokožkou med nesnášejí. Jednu lžící rostlinného oleje rozetřeme s jedním žloutkem a jednou lžící medu na jemnou pastu, naneseme na obličej a krk a necháme zaschnout. Maska má působit 15 – 20 minut.

Smetanová maska
Jeden žloutek vymísíme s dvěma lžícemi smetany a jednou lžičkou mrkvové šťávy. Masku  necháme působit 20 minut.

Bramborová maska
Nabobtnalé uvařené brambory smícháme s mlékem a ovocnou šťávou (citrónovou, pomerančovou, jahodovou, rajčatovou, okurkovou apod.) na kašičku. Hmotu po nanesení necháme působit 20 minut.

32. Rozhýbání metabolismu

Zpomalený metabolismus

Co zpomaluje metabolismus?
– extrémní jednostranné diety
– stárnutí
– menopauza
– nedostatek fyzické aktivity
– snížená funkce štítné žlázy

Jíme potraviny , které působí na zrychlení metabolismu
– ryby – podporují činnost štítné žlázy a jsou lehce stravitelné
– pravidelně snídáme a nutíme tělíčko pěkně pracovat už od rána
– jíme zeleninu a ovoce – Spalování tuků se dostává řádně do pohybu až poté, když dostatek bio aktivních rostlinných látek a vitaminů, z nichž především vitamin C vyprovokuje organismus k maximálnímu výkonu. Pro optimální zásobení touto „zápalnou jiskrou“ důležitou k metabolismu tuků existuje jeden jednoduchý vzorec: „Pětkrát denně“ – což znamená během dne sníst 357 g zeleniny a 250 g ovoce rozdělené do pěti porcí. A polovinu z toho v syrovém stavu!
– jíme více vlákniny, než předtím.

No a pokud máte čas a chuť přispějte k rozhýbání metabolismu i cvičením v našem studiu.

33.  Každý den může být krásný

Když se jedná doma o práci, děláte to pro svoji pohodu, čistotu obydlí, spokojenost dětí, dělejte to ráda, je to pohyb a myšlení a obojí rozvíjí a obohacuje vás samotnou. Když si pustíte pěknou hudbu a zazpíváte si při ní, bude se vše dělat lépe, než když budete někomu nadávat.

Když se jedná o moc úkolů v práci – učíte se přece plánovat efektivně svůj čas, plánovat činnosti, zvládat zátěžové situace, to vše vás obohacuje.

Přichází kontrola? Možná nebude příjemná, ale berte to tak, že ti lidé jsou placeni za to, že něco najdou, jejich nálezy jsou rady pro vás, abyste měli příště vše  v pořádku, jsou cenné, řekněte jim to klidně a chovejte se vstřícně. Třeba se zase na oplátku oni nebudou chovat tak arogantně.

Máte něco vysvětlovat nadřízenému? Seznámíte se s jeho názory a třeba budou pro vás přínosem, třeba si něco vysvětlíte a pročistí se vztahy, neberte každé jeho slovo jako peskování, snažte se diplomaticky obhájit svůj názor reálnými argumenty, ale k firmě buďte naprosto loajální, stále platí . „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“