Get Adobe Flash player

Rakovského 3138/2

Praha 4 – Modřany

tel:605 50 99 55

wellnesspink@seznam.cz

Facebook

Google+1

Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
 • Úterý 31. března 2020
 • Svátek má Kvido
 • Zítra má svátek Hugo
 • Do Vánoc zbývá 268 dnů

Top List od 15.11.2012

TOPlist

Celulitida

 

Celulitida z francouzského cellulite, je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží převážně žen. Statistiky hovoří až o 90%. Pro svůj typický vzhled se celulitida obecně nazývá pomerančová kůže, a skutečně na pohled připomíná kůru pomerančů. Pro ženy představuje velký kosmetický problém.

 celul

Co je to celulitida?

Celulitida je špatná funkce lymfatického systému a nedostatečnost metabolismu tuků. Tukové buňky se ukládají v podobě hrudkovité hmoty v podkoží a tím způsobují nerovnosti povrchu těla. Určitě to hodně souvisí s životním stylem, nicméně ženy (díky hormonu estrogenu), mají ke vzniku celulitidy mnohem větší předpoklady. Rozvoj a projevy celulitidy by se daly rozdělit do několika stádií. Určení stádia je důležité pro případnou léčbu či postup k odstranění celulitidy.

celul1

Stádia celulitidy

     I. stádium (počáteční)

Příznaky „pomerančové kůže“ jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Například při „štípacím“ testu, kdy se vytvoří stiskem mezi dvěma prsty nebo tlakem dlaní proti sobě kožní řasa. Na povrchu pokožky se objeví mírné nerovnosti.
    

II. stádium (tzv. prvotních projevů)

Někdy nazývané „manekýnské stádium“ se projevuje nerovnostmi kůže, které jsou viditelné nejen při „štípacím testu“ , ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo jsou viditelné při ostrém bočním osvětlení. Pomerančovou kůži vidíte když stojíte, ale jakmile si lehnete, okamžitě zmizí, to znamená, že ještě nevznikl zánět. U tohoto stupně je možnost úplného vyléčení.   

III. stádium (tzv. viditelných projevů)

Nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na stání, sezení, osvětlení. V ohnisku se nahromadilo velké množství tekutiny (metabolitů – zplodiny látkové výměny, volné radikály, kyselina mléčná a řada toxických látek). Tyto metabolity se následně tlačí mezi tukové buňky a ty na cévy a nervová zakončení, což má za následek pocity bolesti. Možnost zlepšení na stupeň II.
 

IV. stádium (tzv. rozsáhlých projevů)

Hrubé nerovnosti kožního povrchu, které mohou být komplikovány otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně i bolestivostí. Je to stadium, kdy může pojivá tkáň ztvrdnout. Tukové buňky se opouzdřily a jsou velmi bolestivé. Faktory nahrávající těžké celulitidě tkví hlavně v tom, že zanedbáme její lehčí formy, nadváha a aktuální nedostatek pohybu. Možnost zlepšení pouze na stupeň III.

 

 Kde se celulitida objevuje?

Celulitidou, jak již bylo uvedeno, se označuje typ určitého zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků. Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže. Hovoříme tedy o problémových partiích. Právě tam se celulitida objevuje nejčastěji. Má to svou logiku. Protože je celulitida záležitostí tukových buněk, vzniká tam, kde se nejčastěji tuk ukládá.

 

    

Jaká je příčina celulitidy?    

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů:

Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže. Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky zbytní, cestou nejmenšího odporu se vytlačují vzhůru směrem k povrchu kůže a podmiňují vznik drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky.

U mužů je vazivo uspořádáno do propletené sítě. Při zbytnění tukových lalůčků dojde k roztažení sítě do stran a povrch kůže zůstává hladký. První známky ženské celulitidy se mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce, při počínající nadváze i v těhotenství. Dříve nebo později postihne přes osmdesát procent žen. Častěji jsou postiženy ženy obézní, ale nevyhýbá se ani štíhlým a mladým dívkám.

 

    Celulitida je tedy delší dobu trvající proces, který je ovlivněn více faktory. Na vzniku celulitidy se podílí:

 • Nedostatečnost lymfatického systému
 • Porucha metabolismu
 • Nedostatečný pitný režim
 • Hormonální změny (těhotenství, puberta, menopauza..)
 • Hormonální léčba (antikoncepce, hormonální substituce, endokrinologický problém apod.)
 • Obezita. Jelikož se jedná o poruchu v ukládání tukových buněk, jsou samozřejmě víc ohroženi obézní jedinci, kteří mají tuku víc. Celulitidou však mohou trpět i lidé štíhlí.
 • Stravování (tučná, smažená jídla, sladkosti, bílé pečivo..)
 • Konzumace alkoholu, kávy a kouření. Jsou to prostředky, které působí na špatnou cirkulaci krve.
 • Nedostatek pohybu. Lidé se sedavým zaměstnáním či způsobem života jsou více postižení celulitidou, než aktivní či sportovně založení lidé.
 • Genetické dispozice, věk a stres

 

Prevence léčba celulitidy

 • STRAVOVÁNÍ. Vynechat tučná, sladká, moučná a smažená jídla. Do jídelníčku zařadit čerstvé suroviny, zeleninu a ovoce, celozrnné pečivo, libové maso. Pozor ovšem na radikální diety – mohou stav celulitidy ještěcelul2 zhoršit!Přinášejí sice rychlý úspěch, který ale není trvalý. Neustálé hubnutí a opětovné nabírání váhy – známý jo-jo efekt, vede k ochabnutí tkání a elasticita pokožky se radikální dietou zmenšuje!
 • PITNÝ REŽIM. Denně vypít aspoň 0,03l x Kg (vaše váha)! Nejlépe čistou neperlivou a neochucenou vodu, vodu s citronem, bylinné či speciální čaje.
 • VYVAROVAT se kouření, nadměrnému pití kávy a alkoholu.
 • VITAMÍNY. Zvýšit přísun vitamínů (hlavně C) a minerálů.
 • AKTIVNÍ POHYB. Vhodný je rekreační běh, rychlá dlouhodobější chůze, jízda na kole, jízda na koni, plavání, aerobik i tanec, které zvyšují prokrvení a posilují svalovou hmotu zejména kolem hýždí, břicha a na dolních končetinách. Dále především sportovní aktivity, které podpoří cirkulaci krve a lymfy (Vacu Elite, Vibrační plošina)
 • MASÁŽE. LYMFATICKÁ, ANTICELULITIDNÍ na speciálních přístrojích či ruční. Provádět denní automasáže postižených partií (např. drsnou žínkou, „ježkem“ či lufou). Masáže se mohou spojit se sprchováním, nejlépe střídavě teplou a studenou vodou. ROLLETIC – vynikající pomocník v boji s celulitidou!
 • PŘÍPRAVKY NA CELULITIDU. Aplikovat speciální krémy, gely, oleje, zábaly … které jsou vyvinuty k boji s projevy celulitidy. Neexistuje však žádný zázračný krém, kterým je celulitidu možno potřít a ona sama vymizí. Tyto přípravky jsou vhodné jednak k prevenci a především jako pomocník komlexního přístupu (před cvičením, před masáží, noční, denní ..)
 • DETOXIKACE. Pročistit čas od času organismus detoxikací